To lektorater i billedkunst ledige på Det Jyske Kunstakademi ... læs mere >>>

Call for Participation in the 28th Kunstschau 2018 ... læs mere >>>

Har du noget, du ønsker at udstille på Godsbanen i Aarhus? ... læs mere >>>

Nomineret til BKF-pris: Kunstnere skaber nyt liv i lokalmiljøet... læs mere >>>

Nyt nummer af Fagbladet Billedkunstneren på gaden ... læs mere >>>

BKFs regionale afdelinger

Bestyrelsesmedlemmer i BKFs regionale afdelinger

(ALLE medlemmer opdelt efter regioner findes her.....)

  • BKF-Bornholm

Anne Sofie Meldgaard, kontaktperson
Tlf. 26 84 08 03
asmeldgaard@gmail.com

Frank Fenriz Jensen, kontaktperson
Tlf. 30 27 09 17
frankfenris@yahoo.dk

Jens Bohr, kasserer
Tlf. 28 71 98 74 
jensbohr@gmail.com

'Roundabout'
Katalog over Fyns professionelle billedkunstnere med medlemskab i Billedkunstnernes Forbund (2004)
Klik her.....

  • BKF-København

Lise Seier Petersen, kontaktperson
Tlf. 98 66 40 66 / 25 12 79 19
mail@liseseierpetersen.dk

Pylle Søndergård
Tlf. 21 19 21 90
studie@pyllesondergard.dk

Lis Gundlach-Sell
Tlf. 35 35 07 06 
liss@pc.dk

  • BKF-Midt- og Vestsjælland

Finn Lerkenfeld, udvalgsformand 
Tlf. 59 59 61 83 
finnlerkenfeld@c.dk

Mette Skriver, udvalgsformand
Tlf.  20 64 15 67
mette_14s@hotmail.com

Anne Dyhr, kasserer
Tlf. 26 17 91 57
a@annedyhr.dk

Birthe Reinau
Tlf. 86 20 91 32
birthe-reinau@ofir.dk

Verner Brems, pr/presse
Tlf. 27 29 14 56
vernerbrems@vernerbrems.dk

Suppleanter:
Steffen Tast
Hardy Brix

Webmaster:
Lone Penstoft

Jette Wistoft Noyes, formand/kontaktperson
Tlf. 86 36 71 92 
no-yes@no-yes.dk

Bent Axel Olesen, kasserer BKF Nord
Tlf. 23 36 01 88
bao-art@stofanet.dk

Karina Meedom, kasserer Foreningen BKF Nord
Tlf. 26 74 02 36 
kmeedom@hotmail.com

Pia Skogberg, webmaster bkf-nord.dk
Tlf. 50 89 00 03
skogbergpia@gmail.com

Dolgora Havmøller Pedersen
Tlf. 22 42 05 17
ddolgor@hotmail.com
 

Suppleant:
Inge Tranter

Jørgen Willerup, formand
Tlf. 32 96 06 00
jorgen.willerup@mail.dk

Marianne Schou-Nielsen, næstformand
Tlf. 21 60 08 62
marianne_schou_nielsen@hotmail.com

Gert Brask, kasserer
Tlf. 49 13 48 97
gertbrask@mail.dk

Edel J. E. Hartvig Willerup, sekretær
Tlf. 41 15 39 30
edel.hartvig@mail.dk

Ib Ingversen
Tlf. 48 17 44 83
insu@dbmail.dk

Josephine Ernst
Tlf. 22 25 36 60
josephine.ernst@gmail.com

Annelise Jarvis Hansen
Tlf. 38 19 47 20
AnneliseJarvisHansen@hotmail.com

  • BKF-Storstrøm

Claudio Bannwart, udvalgsformand 
55 81 67 20 
claudiobannwart@pc.dk

Erik Pedersen
Tlf. 50 56 20 65

Helle Christiansen
Tlf. 29 21 46 99
helle@helle.it

Kit Kjærbye
Tlf. 21 40 68 89
kitkjaerbye@privat.dk

Ole Knudsen
Tlf. 55 37 40 92
kontakt@galleri-knudsen.dk

Simon J. Simonsen
Tlf. 55 89 43 90
simonj@simonsen.mail.dk

  • BKF-Sydjylland

Søren Møller, formand
Tlf. 61 36 79 81
sm@ags.dk

Anne Lildholdt Jensen, kasserer
Tlf. 50 94 61 31
anne@atelier-etch.dk

Jesper Kristiansen
Tlf.26 84 49 02
mail@jesperk.net

Suppleant:
Heike Jacobsen